Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Latvijas dižkokus godina gleznu izstādē Dabas muzejā
20.07.2020
Pirmo reizi Latvijas Dabas muzejā būs skatāma Laines Kainaizes un Guntas Brakovskas gleznu izstāde „Koki. Dižkoki.”. Izstāde būs atvērta no 22. jūlija līdz 16. augustam, to papildinās Dabas muzeja krājuma priekšmeti.
Laini Kainaizi un Guntu Brakovsku vieno īpašas attiecības un mīlestība pret kokiem. L. Kainaize daudzus gadus piedalījusies Imanta Ziedoņu vadītajā Dižkoku atbrīvošanas grupā, taču interese par kokiem un to apjūsmošana māksliniecei ir tuva jau kopš bērnības.

Izstādē „Koki. Dižkoki.” Dabas muzejā būs skatāmas L. Kainaizes gleznas eļļas tehnikā, tostarp senākie darbi „Ozols Vidzemē” (1993) un „Katrīnas liepas” (1993). Ekspozīcijas centrālā glezna būs „Jānis Jāņos” – veltījums dabas draugam, ornitologam, publicistam Jānim Brikmanim, kurš vērīgi un ar bijību licis ieklausīties un ielūkoties dabas norisēs dažādos gadalaikos. Vīrs, kurš turējis godā tautas tradīcijas. Viņa galvu rotā ozolzaru vainags.

„Mani koki aptver daudzus Latvijas novadus, piemēram, Zemgalē – „Zīlēnu osis”, pie dižā gleznotāja Ģederta Eliasa un viņa dzimtas mājām. Netālu no Rundāles Svitenes muižas teritorijā ir gleznots Svitenes dižozols „Svitenes dārzā”. Kurzemē – gleznota „Zviedru cepure”, kur karavīri sabēruši kalnu ar cepurēm un pēc tam iestādījuši liepu un ozolu. „Starp kastaņiem” ir tapis Aizputes baznīcas kalna pakājē pie Tebras upes. Latgalē – pie Rinkeviču mājām gleznoju „Vītolu”. Vidzemē – Ķeipenes apkārtnē tapuši „Ozols”, „Aleja ar gaismu” un netālajā Taurupē – „Taurupes ozoli””, stāsta māksliniece.

L. Kainaizes personālizstādes notikušas daudzviet Latvijā, arī Vācijā, Ukrainā, Lietuvā. Darbi eksponēti izstādēs Gruzijā, Uzbekistānā, Krievijā, Somijā, Nīderlandē, Francijā, Anglijā, Indijā, ASV.

Gleznotājas Guntas Brakovskas aizraušanās ir Latvijas ziemeļnieciskā daba, kas iedvesmo visos gadalaikos, bet īpaši saistoši māksliniecei ir Latvijas varenie dižkoki. Kopā ar Dabas retumu krātuves dibinātāju un vadītāju Gunti Eniņu apzināšanas un izpētes ekspedīcijās iepazīti daudzi dižkoki. Taču līdzās to apjūsmošanai un saglabāšanai, piedzīvota arī cilvēku vienaldzība, „zaļojošos milzeņus, kuri varētu iepriecināt vēl daudzas paaudzes, nozāģē”, ar nožēlu raksta G. Brakovska.

Starp gleznotajiem un zīmētajiem dižkokiem, G. Brakovskai visiedvesmojošākais ir Kaņepju dižozols – otrais resnākais Baltijas valstīs. Māksliniece gleznojusi Vidzemes tāļu reljefās pakalnes, Daugavu un Gauju, varenos mežu masīvus un atsevišķus kokus.

Izstādē apmeklētājus sagaidīs vītoli, priedes, oši, kastaņi, liepas un ozoli.


Informāciju sagatavoja:
Polīna Šķiņķe
Latvijas Dabas muzeja
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67356058
E-pasts: polina.skinke@ldm.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

Skaties video tiešraidi!
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
14.03.2021
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta